Oficiální premiéra filmu SAMA proběhne 21. 9. 2017 v Divadle Rokoko

Unikátní filmový dokument SAMA pojednává o posledních letech života herečky Luby Skořepové a její nezdolné touze bojovat až do konce za vlastní hereckou seberealizaci.

Je to filmový dokument o dvaadevadesátileté Lubě Skořepové, která zůstala na všechno sama. Odehrává se pouze v jejím bytě a herečka je jeho jedinou aktérkou. Zájem divadel slábne, a tak se rozhodne, že její poslední šancí, jak se vrátit na jeviště, je produkovat si představení sama. Pomocí svého mobilního telefonu zařizuje pronájem sálu, shání režiséra a kolegyni, která by s ní ve hře vystupovala. Objektiv kamery se stává jediným svědkem leckdy zoufalé snahy přesvědčit svět, že za to ještě stojí. Během nelehkého procesu zkoušení ze svého bytu neustále volá o pomoc. Zamýšlí se nad touhou po uznání, smyslem života i blížící se smrtí.

Luba Skořepová vnímala tento film jako svoji poslední práci před kamerou a snažila se v něm popsat roky svého života, kdy se cítila osamocena. Vzhledem ke svému naturelu se ale nevzdala a stále bojovala o svoji seberealizaci.

„Když viděla první sestřih filmu, byla nadšená a stala se hlavním motivátorem celého štábu. Neustále všem telefonovala (protože dle jejích slov, kdyby to nedělala, tak by nikdy nic v jejím životě nevzniklo) a kontrolovala, jak se na dokončení filmu pracuje,“ říká režisér filmu Otakar Faifr a dodává: „Když jsme jí oznámili, že do filmu koprodukčně vstoupí Česká televize, ležela už delší dobu na LDN. Byla nadšená. Na chvíli se do jejích očí vrátila jiskra, která pomalu vyhasínala. Druhý den nás opustila. Sama ale věděla, že to není na dlouho. Opět se vrátí na jeviště před publikum, které ji tak milovalo.“

Autoři filmu vnímají tento film jako skvostné monodrama skvělé herečky, která i po svém odchodu má stále divákům co říct. Proto se rozhodli pro alternativní distribuci zaměřenou především na divadelní sály po celé ČR a symbolicky tak Lubu vrací zpět na jeviště.

Oficiální premiéra filmu proběhne 21. 9. 2017 od 19:00 v Divadle Rokoko, které je jednou ze scén partnera filmu Městských divadel pražských, kde Luba působila a dostávala skvělé herecké příležitosti.

 

Za filmem SAMA stojí především Luba Skořepová, režisér Otakar Faifr, střihač Michal Novák a výkonná producentka Anna Miklošová. Koproducentem filmu se stala Česká televize. Vedoucí Filmového centra Helena Uldrichová a kreativní producentka Věra Krincvajová se významně zasloužily o to, že se film podařilo dokončit.

 

Tvůrci:

scénář, režie, kamera: Otakar Faifr

hudba: Jana Kirschner, Lumír Hrma

střih: Michal Novák, A.F.S.

zvuk: Lumír Hrma, Martin Novák

výkonná producentka: Anna Miklošová

producenti: Michal Novák, Michal Rykovský

koproducenti: Otakar Faifr, Česká televize

Hlavní partner filmu: Nadace Taťány Kuchařové – Krása pomoci

 

Podělte se s přáteli: