Baletní a hudební přehlídka Klosterlin se opět vrací do Klášterce nad Ohří

Do prostor renesančního zámku a Kulturního domu v Klášterci nad Ohří se po roce opět vrací Baletní a hudební přehlídka Klosterlin. Její devátý ročník proběhne 21. a 22. května 2018.

Pro nejmenší diváky a studenty základních škol bude připraveno taneční divadlo na hudbu Jaroslava Uhlíře s texty Zdeňka Svěráka, pro studenty gymnázia, ale i starší ročníky pak koncertní vystoupení Zemlinského kvarteta. Dramaturgie přehlídky se i v letošním roce soustředí na prezentaci tvorby českých hudebních představitelů, proto připomene významného českého skladatele Leoše Janáčka při příležitosti devadesátého výročí jeho úmrtí. Program vedle Janáčkových skladeb neopomine ani představitele hudebního romantismu, např. Antonína Dvořáka či Bedřicha Smetanu.

„První ročník přehlídky Klosterlin se uskutečnil již v roce 2009. Impulsem pro její vznik byl nápad prezentovat společně žánry baletu, opery a vážné hudby v regionech, do nichž se přední čeští umělci příliš často nedostanou. První volba padla na město Klášterec nad Ohří. Regionální města většinou nemají dostatek prostředků pozvat k hostování špičkové české sólisty, proto se snažíme za podpory města Klášterec nad Ohří a nadací či fondů za minimálních finančních podmínek představit kláštereckému publiku skutečné hudební a taneční skvosty,“ říká Ladislava Jandová, zakladatelka a producentka přehlídky a dodává: „Přehlídka v Klášterci nad Ohří se každoročně zaměřuje na české autory – od romantické hudby až po současné hudební skladatele, od klasického baletu až po moderní tanec, a každoročně také připomíná významná výročí českých hudebních skladatelů.“

Program přehlídky zahájí hudebně-vzdělávací koncert pro studenty gymnázia nazvaný Pocta Janáčkovi. Uskuteční se při příležitosti devadesátého výročí úmrtí Leoše Janáčka a moderovat jej bude Petr Holman, violista Zemlinského kvarteta. Vzdělávací koncert se koná v pondělí 21. května od 11 hodin v Renesančním sále kláštereckého zámku, tamtéž pak od 19 hodin následuje stejnojmenný večerní koncert pro širokou veřejnost. V rámci obou koncertů se představí Zemlinského kvarteto, vítěz mezinárodní soutěže smyčcových kvartet ve francouzském Bordeaux a laureát mnoha mezinárodních soutěží smyčcových kvartet nejen v Čechách, ale především v zahraničí. Oba koncerty doplní taneční vstupy Baletu Praha Junior, studentů Tanečního centra Praha – konzervatoře a gymnázia.

Druhý den přehlídky je věnován převážně dětem předškolního a školního věku. Dramaturgie do letošního ročníku zařadila taneční divadlo na cyklus dvaceti čtyř písní Jaroslava Uhlíře a Zdeňka Svěráka Vítej na světě v interpretaci Baby Baletu Praha, taktéž studentů Tanečního centra Praha – konzervatoře a gymnázia. Taneční inscenace mapuje pět životních etap – narození, dětství, školu, pubertu a dospělost a využívá současných scénických technik a projekcí, přičemž se snaží vyjádřit životní moudrost a dramatičnost, které jsou v textech písní obsaženy. Představení se uskuteční 22. května od 9 a 11 hodin v Kulturním domě v Klášterci nad Ohří.

Více informací na http://zamek.klasterec.cz/web/novinka.php?id=560

Podělte se s přáteli: