Začíná La Película, nabídne Sauru, Penélope Cruz, Anu Belén i filmy z Latinské Ameriky

Festival LA PELÍCULA startuje v pražském kině Světozor již v úterý 13. února a setrvá tu až do neděle 18. února. Divákům nabídne téměř dvě desítky španělských snímků různých žánrů a zajímavé počiny venezuelské, mexické či panamské kinematografie.

Slavnostní zahájení proběhne v úterý 13. února v pražském kině Světozor a představí napínavý thriller Raúla Arévala Pozdě na hněv (Tarde para la ira). „Tenhle snímek je zajímavý i tím, že přestože se inspiruje v Hollywoodu, ve výsledku dokázal zůstat výsostně španělský. A to je dobře. Loni se zařadil mezi španělské filmové události a získal hned čtyři ceny Goya,“ říká dramaturg festivalu David Čeněk.

Diváci se mohou těšit například na slavnou španělskou herečku Penélope Cruz, která hraje hned ve dvou filmech. Poprvé zazáří ve Španělské královně (La reina de España) a podruhé ji uvidíme jako mladičkou herečku v kultovní komedii Láska vážně škodí zdraví (El amor perjudica seriamente la salud) z roku 1996, ve které hrála po boku španělské divy Any Belén. Program představí i jednu z nejvýraznějších osobností španělské kinematografie – Carlose Sauru. Bude uveden nový jedinečný dokument s přiléhavým názvem Saurovi (Saura(s)). Pozornosti by neměl uniknout ani horor Veronika (Verónica), Selfíčko (Selfie) těžící z nejlepší španělské tradice politické komedie nebo venezuelský film o nikdy neporaženém boxerském šampionovi El Inca.

Dramaturgie připravila také speciální výběrovou retrospektivní sekci, jež vzdává hold španělské herečce a zpěvačce Aně Belén. Diváci budou mít příležitost vidět například jeden z diváckých nejúspěšnějších filmů osmdesátých let Démoni v zahradě (Demonios en el jardín) o posledních letech svobodné španělské společnosti před koncem španělské občanské války či Émilem Zolou inspirovaný snímek Žádost o ruku (La petición). Pozornosti by neměla uniknout ani filmová adaptace slavné divadelní hry Dům Bernardy Alby (La casa de Bernarda Alba) či komorní drama Tajný hřích (Tormento).

Odlehčení nabídne komedie Marisa v lesích (Marisa en los bosques). Do období španělské občanské války zavede diváky film Nejistá sláva (Incerta gloria) režiséra Agustího Villarongy, natočený na motivy románu slavného katalánského spisovatele Joana Salese.

Milovníkům napětí a thrillerů by neměl uniknout debut režiséra Ángela Gonzáleze Obsese (Compulsión), působivé komorní vyprávění o lidské brutalitě. Mexické Nokturno (Nocturno) je film o intimním setkání a o účtování s minulostí.

Hned dva filmy se zabývají tématem žen, které se staly oběťmi násilí. Statečná (Brava) je dramatem o ženě, která prožije pokus o znásilnění, a přesto v sobě najde dost síly, aby se znovu postavila na nohy. Panamský film Bez zastání (Sin voz) vypráví o panamské dívce, která čelí domácímu násilí. Snímek je inspirován skutečným příběhem a režisér chtěl poukázat na panamský problém sexuálního zneužívání.

Z Panamy pochází také snímek Síla míče (Fuerza del balón), první a jediný dokumentární film o úspěších panamského národního fotbalového týmu.

Kompletní program je zveřejněný na www.lapelicula.cz a na facebookovém profilu https://www.facebook.com/LaPeliculaCZ.

Festival pořádají Velvyslanectví Španělska v Praze, Institut Cervantes a kino Světozor.

Podělte se s přáteli: