FOK představí Garricka Ohlssona a znovuobjevenou Stravinského Pohřební píseň

Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK doprovodí 8. a 9. listopadu 2017 ve Smetanově síni Obecního domu fenomenálního klavíristu Garricka Ohlssona v Brahmsově druhém klavírním koncertu. Uvede také v české premiéře Pohřební píseň Igora Stravinského.

Dílo, které bylo zkomponováno k poctě zesnulého skladatelova učitele Nikolaje Rimského-Korsakova, pak bylo sto let pohřešováno a v roce 2015 znovuobjeveno mezi archivními dokumenty petrohradské konzervatoře. Také proto na koncertě dále zazní suita z opery Rimského-Korsakova.

Igor Stravinskij zkomponoval Pohřební píseň ve svých 26 letech, ještě před balety pro Sergeje Ďagileva, které ho později proslavily. Autor podle slov historiků ztracenou orchestrální kompozici považoval za jedno ze svých nejlepších raných děl, nebyl však schopen si hudbu vybavit tak, aby ji mohl znovu sepsat. Za to, že se na petrohradské konzervatoři dochovalo Stravinského rané dílo, můžeme být vděčni souhře okolností: Tomu, že budova konzervatoře po celé století neprošla žádnou rekonstrukcí, při které by dokumenty z archivu mohly být zničeny, a pak také znalé knihovnici, která dokázala v hromadě starých počmáraných papírů pohřešované dílo rozpoznat.

Repertoár Garricka Ohlssona je tak obrovský, že se nad ním podivovali i v deníku New York Times (ačkoli by člověk čekal, že Newyorčané jsou na velké věci zvyklí). Neobvykle veliké je i rozpětí jeho rukou na klaviatuře – považte, v pravé ruce dokáže tento klavírista bez obtíží zahrát rozpětí o neuvěřitelné velikosti jedenácti kláves, a levou rukou dokonce ještě o jednu více! Garrick Ohlsson zkrátka není troškař, a tak i každý jeho koncert je velkolepým zážitkem.

Před koncertem 9. listopadu se koná setkání s umělci v Cukrárně Obecního domu od 18.15 hodin.

GARRICK OHLSSON & BRAHMS

8. 11. 2017, středa, 19.30 hod.

9. 11. 2017, čtvrtek, 19.30 hod.

Smetanova síň, Obecní dům

IGOR STRAVINSKIJ Pohřební píseň (česká premiéra)

NIKOLAJ RIMSKIJ-KORSAKOV Legenda o neviditelném městě Kitěži a panně Fevronii, suita z opery

JOHANNES BRAHMS Koncert pro klavír a orchestr č. 2 B dur

Garrick OHLSSON | klavír

SYMFONICKÝ ORCHESTR HL. M. PRAHY FOK

Petr ALTRICHTER | dirigent

Podělte se s přáteli: