FOK uvede českou premiéru Sibeliovy symfonie Kullervo

Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK se svým šéfdirigentem Pietari Inkinenem uvede chorální symfonii Kullervo Jeana Sibelia.

Zatímco u nás toto dílo zazní poprvé v historii, na Skandinávském poloostrově je natolik známé, že je vhodné pro oslavení stého výročí nezávislosti Finska. Nejen proto přijedou do Prahy finští sólisté. Monumentální česko-finský sbor bude čítat na 60 mužských hlasů. Jedná se o výjimečné spojení Kühnova sboru (v čele s dirigentem Markem Vorlíčkem) s Helsinským polytechnickým sborem. Sibeliovo dílo bude uvedeno v originálním jazyce. Koncerty se uskuteční ve středu 18. 10. a čtvrtek 19. 10. ve Smetanově síni Obecního domu.

Dirigent Pietari Inkinen připomněl ještě jedno výročí, se kterým je koncert spojený, a sice 125 let od kompozice tohoto legendárního díla. Podle něj jde o „velmi silnou skladbu, kterou lze ve střední Evropě málokde slyšet naživo.“ Sibeliova hudba evokuje kraj tisíců jezer, hustých lesů, mlžných mokřadů a mytologických postav s drsnými, ale uchvacujícími příběhy, jakým je i život mladého chlapce Kullerva z eposu Kalevala. Přestože jeho bájný příběh končí tragicky, symfonie je plná půvabných melodií, které navíc v podání finských sólistů Jormy Kalerva Hynninena (tenor) a Johanny Rusanen (soprán) a Helsinského polytechnického sboru zazní s autenticky mystickou atmosférou Severu.

Před čtvrtečním koncertem proběhne setkání s umělci v Cukrárně Obecního domu od 18,15 hodin. Záštitu nad koncertem převzala J. E. Helena Tuuri, velvyslankyně Finské republiky v České republice.

Více informací na: http://bit.ly/2xtAms2

Podělte se s přáteli: