Poslední premiéra sezóny v pražském Národním divadle – SÓLO PRO NÁS DVA

Soubor Baletu Národního divadla ukončí tuto sezonu světovou premiérou Sólo pro nás dva v choreografii Petra Zusky. Jak již titul napovídá, odkazuje se názvem autor ke svému někdejšímu, velice úspěšnému baletu BREL – VYSOCKIJ – KRYL / Sólo pro tři, který nyní, po deseti letech uvádění, opouští jeviště Národního divadla.

I tentokrát se Petr Zuska nechává inspirovat hudebně-písňovou tvorbou – podněty nachází v ostravském regionu a volba padla na Jarka Nohavicu a Beatu Bocek. Sólo pro nás dva pak můžeme v jistém úhlu pohledu chápat jako dialog dvou písničkářů, které pojí shodný region Těšína, jazyk (čeština, polština) i hudební žánr.

Samozřejmě, že Bocek není stejná jako Nohavica – jejich rozdílnost (a to nejen ta daná pohlavím) dává vznikajícímu představení kontrast, napětí, kýženou harmonii i právě žensko-mužský prvek. Vždyť i toto je podtext Sóla pro nás dva – jednota vzniká díky spojení dvou, k jingu patří jang a k ženě muž. A každý z nás je složen ze dvou polarit, máme v sobě ženskou i mužskou stránku, hodného i zlého, démona i anděla.

Těšit se můžete na 37 písniček Nohavici a Bocek, zazní například Těšínská, Markéta, Litanie u konce století a Pole maku nebo Dusza moja.

Inspirace severomoravským krajem se promítá i do chystaného scénografického řešení inscenace. Petr Zuska ke spolupráci přivzal prof. Jana Duška, se kterým ho pojí řada předchozích baletů (ať již poslední Chvění nebo například Stabat mater, Romeo a Julie, Smrt a dívka či právě zmiňované Brel – Vysockij – Kryl / Sólo pro tři).

Sólo pro nás dva bude uvedeno na jevišti Nové scény. Půjde o skoro dvě hodiny plné vynikající muziky i tancování. Petr Zuska, v jedné osobě choreograf i režisér, bude hrát na strunu rozeznívající v nás to místo, kde vedle sebe leží pláč i smích a zda ho máte v srdce, či v hlavě, už je na každém z vás.

Umělecký šéf Baletu, choreograf, režisér a tanečník Petr Zuska uzavírá touto inscenací svou poslední sezonou v čele Baletu Národního divadla a pomyslně předává žezlo svému nástupci, Filipu Barankiewiczovi.

Světová premiéra se koná 15. 6. 2017. Více informací na: http://www.narodni-divadlo.cz/cs

TRIO PRO JEDNOHO – Kouzlo baletu a baletní kouzla Petra Zusky

Vydavatelství Grada ve spolupráci s Národním divadlem vydalo knihu Trio pro jednoho, která je věnována patnáctiletému působení Petra Zusky v čele Baletu Národního divadla.

Reprezentativní, exkluzivní barevná publikace, není souborem odborných studií na téma balet, ale vytváří plastický a zajímavý obraz výjimečné osobnosti choreografa, tanečníka i šéfa souboru Baletu ND Petra Zusky, k završení jeho působení v těchto rolích; je to portrét svého druhu, nejen profesní, ale i osobní.

Patnáct osobností a patnáct sezon ND tvoří páteř „hovorů na dálku“ s P. Z., a to z nejrůznějších úhlů pohledu. Účastní se ho 14 osobností, které se výrazně dotkly životní či profesní Zuskovy cesty (Nina Vangeli, Libor Vaculík, Diana Višněva, Daniel Dvořák, Alexandre Katsapov, Jiří Kylián, Jiří Pavlica, Pavla Zusková, Ctibor Turba, Viktor Preiss, Jan Bílý, Jan Dušek, Jiří Lábus a expost Pavel Šmok).

Součástí knihy je i stručná faktografie jednotlivých sezon, a především bohatá obrazová dokumentace, jíž tvoří fotografie taneční i osobní.

Podělte se s přáteli: