CUBE – nová inscenace Laterny magiky: současný tanec, multimédia, dynamika

Soubor Laterny magiky přichází s novou experimentální taneční inscenací – Cube. Po třech uvedeních ve formě work in progress, kdy se publikum mělo možnost s formou vznikajícího projektu seznámit, se premiéra uskuteční 23. března 2017 od 20 hodin na Nové scéně ND.

„Vycházíme z původního principu Laterny magiky, který spočívá ve velmi úzkém propojení filmového obrazu a živé akce. Cube využívá moderní vizuální prostředky, mapping, promítáme z několika projektorů na speciálně konstruovanou taneční plochu. Využíváme jazyka současného tance, jde o ryze vizuální a pohybový projekt,“ přibližuje inscenaci vedoucí souboru Laterny magiky Pavel Knolle, který stmelil tvůrčí tým jako režisér a je autorem scénografického řešení.

„Na projektu intenzivně pracujeme od dubna loňského roku. V ideové rovině se zrodil už před dvěma lety a máme za sebou spoustu peripetií. Cube by se nám nikdy nepodařilo realizovat bez podpory Mecenášského klubu ND ani bez pomoci a důvěry mnoha dalších lidí,“ doplňuje Pavel Knolle.

KOSTKY, VŠUDE KOSTKY

Výtvarná kompozice vychází z motivu kostky – „cube“ – ve všech možných variantách, které nás obklopují: „Ať už jako geometrického objektu, z něhož lze transformacemi a rozkladem dojít k mnoha dalším tvarům, jako zábavné herní pomůcky či jako metafory paralelních životů, které žijeme společně, jeden vedle druhého, a občas se nám podaří i protnout,“ přibližuje dramaturg Jan Tošovský, s nímž tvůrci svou koncepci konzultovali. Pod inscenací jsou podepsáni choreografové David Stránský a Štěpán Pechar, hudebník a skladatel Jan Šikl a vizuální umělci Jan Hladil, František Pecháček a kameraman Marek Brožek.

Obrazy, z nichž je inscenace složena, jsou na sobě nezávislé. „Nevyprávíme jeden příběh a nikdy to nebyl ani náš cíl. Cube vznikl pod hlavičkou dlouhodobého projektu LaternaLAB, jehož cílem je hledat nové možnosti práce s Laternou magikou. Proto jsme se i my rozhodli ukázat v jednom večeru celý kaleidoskop takových možností. Jednou vyprávíme mikropříběh, jindy se zabýváme krásou formy, nebo vytváříme obrazy, které vyvolávají v divácích emoce,“ přibližuje David Stránský, na co se diváci mají připravit, až vyrazí na Novou scénu.

CO JE TO LATERNA MAGIKA?

„Tvorba inscenace nám pomohla ujasnit si, co pro nás Laterna magika znamená jako divadlo,“ říká choreograf Štěpán Pechar, „Laterna magika není o tom, že tancujete nebo hrajete s projekcí za zády. To skutečně dnes už dělá každý druhý soubor nebo divadlo. Princip Laterny magiky je v tom, že jedna složka nemůže bez druhé existovat, komunikují spolu, vzájemně se ovlivňují. Je to divadlo, které návštěvníka vtahuje do hry tak, že přestává, a hlavně nestačí, vnímat, co je realita a co iluze. Laterna nepotřebuje používat interaktivní média, a přesto interaktivně působí. Jen je potřeba s ní zacházet jako se specifickým žánrem a právě ji neredukovat na divadlo s projekcí.“

CO O CUBE JEŠTĚ NEVÍTE

• V inscenaci vystupuje 8 tanečníků, kteří se téměř celou dobu pohybují na zvýšené a šikmé ploše. Projekce je často promítána přímo pod jejich nohy, musí tedy bleskurychle reagovat na změny a přitom si zachovat představu o reálném prostoru.

• Na projektu se nejvíce pracovalo o prázdninách a vzniklo mnoho variant každé části.

• Při tvorbě Cube Laterna poprvé využila technologii záznamu pohybu „motion capture“.

• Tým vizuálních umělců, kteří tvoří projekce, se podařilo sestavit na 3. pokus.

• Mecenášský klub ND věnoval během dvou let na podporu nové tvorby Laterny magiky finanční dary ve výši 480 000 Kč.

V rámci doprovodného programu se uskuteční „ND Café s Laternou magikou“, 24. března v 16.00 hod. v Café NONA na Nové scéně ND, kdy proběhne diskuse s diváky, kteří se mohou ptát na to, co je k inscenaci zajímá. K dispozici jim bude umělecký šéf Laterny magiky pan Zdeněk Prokeš a členové tvůrčího týmu Pavel Knolle, David Stránský a Štěpán Pechar.

Více informací na: http://www.narodni-divadlo.cz/cs/predstaveni/11106

Podělte se s přáteli: